Doğal Yaşam Bana Huzur Getirir Mi?

Doğal yaşam, doğayla barışık yaşamdır. Doğa ise insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel bağlar kurduğumuz ortamdır. İnsan yaşamı ve doğal yaşam çeşitli dengeler üzerine kurulmuştur. İnsanın doğayla oluşturduğu ilişki en büyük dengelerden biridir. Bu sistemler arasındaki ilişkiler çoğunlukla kişiler tarafından fark edilmeyecek kadar uzun ilişki halkalarıyla birbirine bağlı ve uzun süreli olabilmektedir.

Doğal yaşam sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşamın anahtarıdır. Günden güne artan nüfus, sanayileşme ve ticaret alanlarının yanında çarpık kentleşme ile metropoller doğal yaşam alanlarını kaybetmekte; beton bloklar arasına sıkışan günümüz insanı türlü türlü sağlık problemlerinin ortaya çıkması ile yeniden doğal yaşamın önemini kavrar hale gelmektedir.

Doğal yaşamın tanımı birçok kişi ve kuruluşa göre farklı tanımlansa da çoğunlukla zehirli maddelerden uzak durmayı, doğal çevreyi korumayı, üretime karşı tüketim alışkanlıklarının kontrolünü kapsadığı söylenebilir. Bunun yanında mevcut insan alışkanlıkları doğal yaşamı kolaylıkla çok karmaşık hale getirebilmekte ve içinden çıkılmaz bir hale de dönüştürülebilmektedir. Bu yazıda mümkün olduğunca doğal yaşamı hayatımıza nasıl adapte edebileceğimizi basit bir şekilde ele almaya çalıştık.

Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirmek

Vücudumuz sahip olduğumuz en önemli varlığımızdır ve ona nasıl davrandığımızın mükemmel bir yansımasıdır. Dolayısıyla, beslenme alışkanlıklarımızın bilinçli ve doğal olması, sağlımızı önemli ölçüde daha mükemmel olmasına katkı sağlayacaktır.

Dikkatli bir şekilde incelediğimizde; yediğimiz gıdaların çoğunda gizli kimyasalların ve katkı maddelerinin olduğunu göreceğiz. Bundan dolayı haftalık alışveriş listenizi ciddi bir şekilde değerlendirmenizi, etiketleri dikkatlice kontrol etmenizi ve önceden paketlenmiş ve işlenmiş yiyeceklerin çoğunu yeşil yapraklı sebzeler, yağsız etler ve Glisemik Endeksi düşük karbonhidratlarla değiştirmeyi öneririz. Yiyecekleriniz ne kadar çok işlendiyse, besin değerini o kadar kaybedecektir.

Aslında besinleri kontrol etmenin ve organik olduğundan emin olmanın en iyi yolu, meyve ve sebzelerinizi kendinizin yetiştirmesidir. Bunun için imkanlarınız ölçüsünde ister balkonunuzda ister bahçenizde kendi sebze ve meyvelerinizi üretmeye başlayın.

Şehrin koşuşturmacası içerisinde çoğumuz iyi bir kahvaltı yerine kahve, kurabiye, çikolata vb. Ürünleri hızlı bir şekilde tüketmeyi tercih etmekteyiz. Ancak bu beslenme alışkanlığı bir kan şekeri kazasına yol açmakta ve gün boyu bu tür atıştırmalıkların peşinde koşmamıza yol açmaktadır. Bunun yerine gününüze bol proteinli bir kahvaltıyla başlamanız gün boyu enerjik bir şekilde olmanızı, organik ve sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Stresten Uzak Durmak

Organik olmayan gıda tüketimini artıran diğer bir yaygın neden gündelik hayatın ve iş hayatının sebep olduğu stres seviyesidir. Bu stresin neden olduğu sağlıksız ürün tüketiminin bedenimizde meydana getirdiği tahribat çoğu zaman ilaç kullanımına neden olmaktadır. İşlerinizin çok fazla arttığı dönemlerde solunumunuza odaklanmaya çalışın, yoga veya meditasyonu deneyin, stresinizi yönetmeyi öğrenin. Egzersiz bu sorunu yönetmenin diğer bir yoludur.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı ve doğal bir yaşamın en önemli unsurlarından biridir. Düzenli olarak egzersiz yapmak sadece vücuda yarar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sağlam bir ruhsal yapının da temelini oluşturur. Mümkün olduğunca egzersizlerinizi temiz havada yapmak, doğal yaşam tarzını güçlendirmenin de başka bir yolunu oluşturur.

Kimyasallardan Korunmak

Kimyasalları evimize aldığımız hemen hemen her üründe, özellikle de yiyeceklerimizde bulmak mümkün. Doğal bir yaşam sürmek, cilt bakım ürünlerinden ve temizlik ürünlerine kadar uzanır; zira bu, çoğumuzun yanlışlıkla toksik kimyasallarla temas ettiğimiz bir tüketim alanıdır.

Kendi cilt bakım ürünlerini bulabileceğiniz doğal malzemelerle yapabilirsiniz. Güzellik ürünleri için alışveriş yapıyorsanız, kimyasal, paraben veya eklenmiş kokular içeren ürünlerden kaçının. Birçok temizlik malzemenizi şampuan, sabun, ev temizlik ürünleri vb. doğal bitkilerle kendiniz yapabilirsiniz. Bu tür ürünlerin nasıl yapıldığına internetten kolayca ulaşabilirsiniz.

%100 saf olan uçucu bitkisel yağları evinizi temizlemek, yiyeceklerinizi daha lezzetli hale getirmek ve hatta sağlığınızı iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce yağın saflığı ve kalitesi hakkında emin olmalısınız.

Bunların yanında ev temizliğinde soda veya sirke gibi doğal ürünleri de kullanabileceğinizi unutmayın.

“Doğal” kelimesi son zamanlarda doğal olmayan ürünlerin pazarlanmasında sihirli bir kelime olarak kullanılmaya başlanmıştır. Doğal yaşamak, aynı zamanda çevremizdeki tüketim mesajlarına dikkat etmek ve gerekirse onları reddetmek demektir. Bu seçicilik kendinizi ve ailenizi bu tür ürünlere karşı korunmanın yanında bunu yapmaya çalışan şirketlerin göz ardı ettiğimiz şeyler hakkında kendilerini eğitmesi anlamına gelecektir. Kısaca doğal yaşam, kendi yapabileceklerini küçümsememek ve elinden geleni yapabilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir